Ana içeriğe atla

Kırmızı ....

Kırmızıal veya kızıl; parlak gökkuşağının en dışındaki renk. Sarı ve mavi gibi ana renklerden biridir. Güneş içteki gökkuşağındaki kırmızı renk ve gözümüzün açısı 42 derecedir. Elektromanyetik tayf'ın görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır. Kırmızı en düşük frekanslı renktir. Kırmızının altındaki frekanslara kızılötesi, infrared (ya da infraruj) denir.
İnsan kanı oksijenin varlığında hemoglobin yüzünden kırmızıdır. Kırmızı renk deniz suyu tarafından emildiği için siyah gözükürler.
İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.Yanlış bir inanış vardır, boğa ların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
Kırmızı renginin bazı çağrışımları: aşk ya da sevgi, nefret, cesaret, kuvvet, ısı, enerji, mutluluk, refah, saldırganlık, kızgınlık, baştan çıkarma, cinsellik, erotizm,ahlâksızlık, sonbahar, sosyalizm, komünizm, tutkunluk, güzellik, ateş, erkeksilik, tehlike, kan, Noel, savaş.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çok Masum ve Çok Tehlikeli İşler !

Çocuklar ilk doğduğunda masum, temiz, yepyeni bir defterin sayfasının başlangıcı gibi hayata adım atarlar. Minicik eller, yumuk yumuk vücut, hayran hayran bakışları bulunmaktadır. Mis gibi kokar... Canından bir can... büyüdükçe çevresindeki farkındalıkların farkına varmak... ilgi çeken durumlara ilgi göstermek... hele hele çizgi filmler gibi düşünmeye başlamaları... çizgi film kahramanlarının vurdulu kırdılı ölümlü halleri sonra da tekrar hayata dönmeleridir. Çocuklarda böyle bir düşüncenin var oluşu .. yani çizgi film gibi düşünmeleri gayet masumca fakat büyük tehlikelerin olduğunu ya büyüklerinin yardımıyla veya ne yazık ki yaşayarak anlamalarıdır. Biz büyüklerin en önemli sorumluluğu hayatın güzel fakat bir o kadar da sorumluluğu ve amacının olduğunu anlatabilmek... Bu bile bazen büyük bir problem haline gelebilmektedir.... dikkat!

Amerika'da Yapılan CV Doğruluğu Araştırması

Amerika'da Yapılan CV Doğruluğu Araştırmasına göre %85 kişilerin hazırlamış oldukları CVlerde gerçek dışı bilgi verdikleri için işe alınan personellerin daha sonradan bu gerçeklikleri ortaya çıktığında işten atıldıkları görülmüştür. (Örnek: Yahoo CEO su) Neden insanın üzerinde bir özelliği olmadan o özelliği varmış gibi gösterir ??? Bu soruya cevaben genelde insanların gerçekten tembel oluşudur ve kendilerini tanımadıkları ortamlarda entellektüel görünüm vermek istediklerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü ortam ya ezikler ortamıdır veya ezik olmayan gerçek entellektüel ortamdır. Daha Fazla konuşmiyim yapılacak tek şey vardır. Gerçekten olduğumuz gibi görünmek.....